עין גדי ונחל ערוגות

You are currently viewing עין גדי ונחל ערוגות

בנוף המדברי שצבוע בשלל גוונים חומים, מרתק להיתקל במעיין זורם שמזמין להתרענן ולנקות את האבק. מכאן שאם גם אתם עומדים להגיע לאזור, מומלץ להצטייד בבקבוקי מים ובאותה נשימה בכמה הצעות מבטיחות עבור טיול רגלי בשמורת עין גדי. להלן ההצעות בהתאם לדרגת קושי עולה.

שמורת עין גדי – המסלול הקל

אם אתם עם ילדים, לא בכושר, או פשוט קצרים בזמן, מוטב לבחור במסלול "נחל דוד ומפל שולמית". מדובר במסלול שאורך כשעה וחצי והוא כולל גישה לבריכות הנחל (אל תהססו – היכנסו!). את המסלול נתחיל משער נחל דוד וממנו נמשיך לעבר מפל שולמית. אם רק תהיו קשובים, תבחינו בשפני סלע, יעלים ובשלל צמחייה שאופיינית לאזור הצחיח. כמו כן, מי שמבקש לשלב אקסטרים, ישמח לדעת שבקרבת מקום מתארגנים טיולי ג'יפים, תומקארים ורייזרים – לבחירתכם.

רמת קושי עולה – נחל ערוגות

מסלול זה אינו מעגלי, ועל כן אם הצטערתם שבדרך הלוך לא הצטלמתם במקום מסוים, תשמחו לדעת שתחזרו שוב בדיוק לאותה נקודה. אורך המסלול הנו 6 ק"מ ומתחילים אותו בכניסה של נחל ערוגות. כעבור סה"כ  2 ק"מ מגלים שמחכה הפתעה: מפל נסתר! לא הספיק לכם? לאחר ק"מ נוסף מתגלה הפתעה נוספת: מקבץ בריכות שבהן ממש ניתן לשחות. מה חשוב לדעת? שבבריכות ניתן להישאר עד השעה 14:00 ובמפל עד השעה 15:00. בנוסף, מומלץ להביא נעלי הליכה שמותאמים למים, כי לפחות בחלק מהמסלול תלכו בתוך מי הנחל.

עין גדי ונחל ערוגות

הרמה ממשיכה לעלות – מנחל דוד לנחל ערוגות

מבקשים לבחור במסלול הקשה ביותר? ביחרו במסלול הזה! מתחילים מהכניסה של נחל דוד ונעים לכיוון המפל. ממנו עולים לכיוון המקדש הכלכוליתי ולמצפה עין גדי. מנקודה זו מתחילים לרדת לעבר נחל ערוגות ועוצרים להתרענן במפל הנסתר. פה נחדד שנחל ערוגות הנו נחל איתן, כך שבחורף מתרחשים בו שיטפונות, ועל כן הכרחי לבחון האם מותר לטייל בו, או שמא מסוכן (תמיד חשוב לברר). באופן כללי המסלול אורך כ8 שעות ועל כן הגיוני להתחילו עם פתיחת השערים – בשעה 8 בבוקר. כמו כן, יש לקחת בחשבון שמטפסים כ600 מ' ואילו הירידה של מעלה בני המושבים נחשבת תלולה, כך שאכן מדובר במסלול קשה.

המקדש הכלקוליתי

נגענו במקדש הכלקוליתי ועל כן נחדד במה דברים אמורים, וזאת כי בהחלט מדובר במוצג מפעים. מבנה זה מיוחס לתקופת הנחושת (חלה לפני כ6,000 שנה) והוא ככול הנראה שימש כמקדש של  חקלאי האזור שבתבונה התיישבו בסמיכות למעיין (ככול הנראה במערות הסמוכות). את הממצאים שהכיל המקדש ניתן למצוא במקום מרוחק, במוזיאון ישראל שבירושלים, וזאת לאחר שאלו נמצאו במקרה במערה שסמוכה לנחל משמר (נחל שמצוי בקרבת מקום).

בית הכנסת העתיק של עין גדי

לבסוף נוסיף ונציין שבין אם בחרתם במסלול כזה או אחר, טוב לדעת שבמרחק כמה דקות נסיעה משמורת עין גדי מצויה נקודה נוספת שמאוד כדאי לבקר: "בית הכנסת העתיק של עין גדי". במקום מצויה כתובת פסיפס מרשימה, שבין היתר מעידה על גידול האפרסמון שהעניק פרנסה ליושבי המקום.