הכול אודות ביטוח לאומי

You are currently viewing הכול אודות ביטוח לאומי

עסקים רבים נוטים להתייחס אל ביטוח לאומי כאל עוד גוף שדורש בירוקרטיה ותשלומים, אך יש להבין שביטוח לאומי בראש ובראשונה נועד להעניק הגנה כלכלית לאזרחי המדינה. מכאן שבין אם מדובר בדמי אבטלה, תשלומי קצבה, הבטחת הכנסה, פיצוי בגין תאונת עבודה וכדומה, טוב לדעת שביטוח לאומי נמצא שם עבורכם. אז מתי ניתן להיעזר בביטוח לאומי, כיצד ניתן לממש את העזרה שלו, מתי העזרה מוגבלת בזמן ומה ניתן לעשות כדי להגדיל את אחוזי התמיכה? כל המידע מוגש עבורכם כאן!

הרבה ומעבר לתמיכה כספית

חשוב לדעת שלצד תמיכה כלכלית, ביטוח לאומי מסייע במגוון מישורים מקבילים. כך למשל הוא מכשיר מקצועית, מסבסד שירותי שיקום, מתפעל שירותי ייעוץ לקשישים ואף מסבסד שירותי סיעוד. מעבר לכך, הוא מופקד על ביצוע של חוקים מהותיים (כגון חוק הבטחת הכנסה) והוא מתפעל שירותי רווחה עבור אוכלוסיות קצה. מאחורי כל זאת עומד החזון של ערבות הדדית לצד צמצום פערים חברתיים. על מנת ליישם כל זאת, מונגש מידע רב באתר של ביטוח לאומי. כך למשל נציין שדרך האתר ניתן להגיש טפסים רלוונטיים באופן מקוון, להיעזר במחשבוני זכאות, להתעדכן בפרטי חשבון בנק, לזמן תורים לסניף הקרוב, להזמין אישורים, לבדוק זכאות וגובה של קצבה, להזמין קוד אישי וכמובן שגם אפשר להגיש תביעות נגד ביטוח לאומי. פה נציין שאם יש שאלה, ניתן לחפש מידע רלוונטי באתר, אך גם ניתן להרים טלפון ולהסתייע במענה אנושי.

 

 

שתי טעויות נפוצות

אין לטעות שביטוח לאומי נועד לסייע רק לאוכלוסיות קצה. מאוד יכול להיות שגם אם אתם משתכרים יפים, עדיין תימצאו בו עזר רב. כך למשל ייתכן שתבקשו להשיג להורה המבוגר סבסוד עבור שירותי סיעוד. ייתכן שעברתם תאונת עבודה ועל כן מבקשים להשיג פיצוי עבור החופשה שנכפתה עליכם וכדומה. עוד טעות נפוצה היא שאם ביטוח לאומי דחה תביעה, זהו סוף פסוק. ובכן פה ראוי לציין שלמרות שביטוח לאומי נועד לסייע, הוא אינו ממהר להעביר פיצויים. מכאן שאם עברתם תאונת עבודה והוועדה הרפואית דחתה את הטענות שלכם, דעו שאין זה סוף פסוק, אלא ניתן להגיש ערעור, אם לוועדת ערר ואם בבית הדין לעבודה. עוד נציין שהרבה פעמים כאשר מבקשים להשיג את פסק הדין המבוקש, מוטב להיעזר בעו"ד (או בגוף מלווה) שבקיא בסוגיה שעומדת על הפרק.

כך מפיקים את המרב מביטוח לאומי

כיוון שביטוח לאומי הוא גוף מאוד רחב, קיימים בו מספר ענפים. מכאן שאם מבקשים להוציא לפועל זכאות כזו או אחרת, יש לפנות לאגף הנכון ואף יש לפעול בהתאם לשלבים מוגדרים מראש. מכאן שאם מבקשים למזער בירוקרטיה ובו זמנית להגדיל את הסיכויים להשיג את הסיוע הרצוי, מוטב לקבל סיוע חיצוני. סיוע חיצוני יסייע להבין כיצד התהליך מול ביטוח לאומי עתיד להתנהל, אלו מסמכים רצוי להכין מראש, אלו בירורים רפואיים מוטב לבצע באופן עצמאי וכדומה. עוד נציין שאם מבקשים להפיק את המרב, מוטב לפעול בהקדם הניתן, וזאת כי הרבה פעמים יש פרק זמן קצוב, כך שאם מפספסים פשוט מפסידים.

חשיבות ליווי מקצועי

לסיכום נציין שביטוח לאומי עומד לרשותנו ברגעים הקשים, אך גם יודע להערים לא מעט קשיים. מכאן שבין אם מבקשים לנצלו עבור השגת גמלת סיעוד ובין אם מבקשים להיעזר בו עבור השגת פיצויים בגין תאונת עבודה, בין אם סובלים ממגבלה רפואית ובין אם עברתם תאונת דרכים, חשוב להבין שקיים נוהל הגשת תביעה מאוד מסוים. מכאן שגם אם כל המידע מופיע באתר, עדיין יש טעם בקבלת ליווי מקצועי. בהצלחה!