כואב לכם הגב? אולי אתם סובלים מדלקת שדרה מקשחת

  • מחבר:
  • קטגוריה:Blog
You are currently viewing כואב לכם הגב? אולי אתם סובלים מדלקת שדרה מקשחת

כאבים בגב הם כאבים שכיחים מאוד שמתרחשים לעיתים באופן פתאומי ואפילו משתק. למעשה, אם אתם סובלים מכאב גב, חשוב לדעת כי יכול מאוד להיות כי מדובר בדלקת בשם שדרה מקשחת שעלולה להתפתח בעקבות גן בשם  IL23R  או ARTS1  אשר נמצאו בשכיחות גבוהה אצל המאובחנים עם הדלקת. מדובר בדלקת שכיחה בעיקר בקרב צעירים מתחת לגיל 40, אולם לרוב לוקח זמן רב עד אבחון הדלקת בעקבות סברה מוטענת כי מדובר בכאב שיחלוף. אם אתם סובלים מכאבים כרוניים שמקרינים גם לאזור הגב התחתון והעכוז למשך תקופה של מעל שלושה חודשים, נדרש לפנות לרופא וזאת מתוך מטרה לאבחן ובהתאם לכך גם לטפל בדלקת הזו.

דלקת שדרה מקשחת – כל מה שצריך לדעת

כפי שציינו בתחילת הסקירה, דלקת שדרה מקשחת או בשמה הרפואי אנקילוזינג ספונדיליטיס היא דלקת שכיחה המאופיינת בכאבים כרוניים שמקרינים לאזור הגב התחתון, עכוז וכתפיים והיא מלווה בנקודות חמורה מאוד כאשר מתעוררים. מדובר בכאבים שיכולים אפילו להעיר מתוך שינה, וזאת בשל נוקשות וכאב שאינו מרפה, גם לאחר ניסיונות של מריחת משחות. לעיתים קרובות, מדובר במחלה גנטית ולכן אם אתם בעצמכם סובלים מהכאבים הללו, סביר מאוד להניח כי גם אחד מבני המשפחה סובל גם הוא, וזאת בשל שני גנים שנמצאו אצל החולים כמחוללי הדלקת.

מאחר ומדובר בכאבים כרוניים, הם משפיעים באופן דרמתי על שגרת החיים. הסובלים מהדלקת עלולים לקום באמצע הלילה בעקבות כאבים עזים, לחוות נוקשות בבוקר לצד אובדן גמישות של חוליות הגב בעקבות הטיית הראש קדימה. גיבנת כמו גם דלקות נוספות באזור עצם החזה הם תסמינים נוספים המאפיינים את הדלקת, ולכן חשוב מאוד לפנות לקבלת טיפול רפואי באם מדובר בכאבים שנמשכים מעל לשלושה חודשים ובהתאם לכך גם משפיעים באופן ישיר על איכות החיים.

 

 

כיצד מאבחנים את הדלקת?

אבחון של דלקת זו מתבצע על ידי אורטופד באמצעות בדיקת MRI לצד בדיקות דם שנועדו לבחון האם הגנים הנפוצים אכן משפיעים ובהתאם לכך גם מחוללים את הדלקת. היסטוריה משפחתית היא מאפיין נוסף שאליו צריך לשים לב, בייחוד בשל המרכיב הגנטי שנמצא בשורה של מחקרים כבעל קשר ישיר להתפרצות של הדקת הזו. במצבים חמורים הדלקת עשויה להוביל לקיבוע של עמוד השדרה ובהתאם לכך גם הפסקת עבודה. קביעת אחוזי נכות דרך פנייה לביטוח הלאומי תאפשר לכם לקבע סיוע כספי, וזאת במידה והכאבים משפיעים עד לכדי חוסר יכולת לעבוד באופן חלקי או מלא.

לאחר קבלת האבחון הרופא יקבע את תוכנית הטיפול, בהתאם לחומרת הדלקת. במקרים קלים אפשר להסתפק בנוגדי דלקת שאינם מבוססים על סטרואידים, ובמקרים מתקדמים יותר – שימוש מקומי בערכה של סטראוידים בשילוב של פיזוטרפיה. בנוסף, כלל המטופלים מקבלים תרופות מרשם.

דלקת חשוכת מרפא אך ברת טיפול

למרות המחקר הרפואי הרב, דלקת זו היא דלקת כרונית שעשויה להוביל לפגיעה משמעותית בתפקוד. יחד עם זאת, שילוב של טיפול רפואי, פיזיותרפיה וכן טיפול ביולוגי נמצא כבעל השפעה ישירה על איכות החיים של המאובחנים עם הדלקת. נוסף לכך, אפשר לשקול גם שילוב של כלים מהרפואה האלטרנטיבית כמו למשל דיקור, וזאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של הקלה משמעותית בעוצמת הכאב. טיפול אפקטיבי נוסף כולל התאמה של סביבת השינה וזאת על ידי רכישה של מזרן אורטופדי אשר מספק תמיכה מלאה לגב ואף מקל באופן משמעותי על הנוקשות האופיינת לדלקת.

לסיכום

דלקת שדרה מקשחת היא דלקת שכיחה וחשוכת מרפא. אבחון מוקדם כל כאבים כרוניים לצד בניית תוכנית טיפול פרטנית היא המפתח ליצירה של טיפול אפקטיבי שיכול להפחית את עוצמת הכאב, אך לא להעלים אותו, מאחר ומדובר בדלקת חשוכת מרפא.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.