מהו טיפול CBT ולמי הוא יכול לסייע?

You are currently viewing מהו טיפול CBT ולמי הוא יכול לסייע?

עולם הטיפולים מתפתח באופן משמעותי בעשורים האחרונים, ועדות לכך ניתן למצוא בשורה ארוכה של טיפולים רגשיים שמצליחים להוביל ליצירה של שינוי ממשי באיכות החיים. אחד מהטיפולים הללו הוא טיפול CBT שנמצא מזה שנים רבות כבעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד בטיפול בבעיות רגשיות. על כן, בחרנו להציג את כל המידע שצריך לדעת אודות טיפול קוגניטיבי התנהגותי, ולמי הוא יכול לסייע. מוכנים? בואו נתחיל.

מהו טיפול CBT ולמי הוא מתאים?

טיפול CBT נחשב לאחד מהטיפולים האפקטיביים ביותר של השנים האחרונות, וזאת לאור שורה ארוכה של מחקרים אשר מצאו כי שיעור ההצלחה של הטיפול הוא גבוה מאוד. למעשה, שם הטיפול הוא ראשי תיבות של Cognitive Behavioral Treatment והוא מתמקד בשינוי האומנות כמו גם המחשבות אשר מובילות לרגשות שליליים ובהתאם לכך גם להתנהגות שאיננה רצויה. טיפול זה מתאים גם למבוגרים וגם לילדים, מאחר ובבסיס הטיפול יש התמקדות בהווה ובשגרת חייו העכשווית של המטופל.

בדומה לטיפול פסיכולוגי, טיפול CBT מתבצע באמצעות מטפל מוסמך אשר קובע את תוכנית הטיפול בהתאם לצרכים האישיים, כאשר שימת הדגש היא על טיפול ממוקד וקצר מועד שנועד להוביל לקבלת תוצאות בפרק זמן קצר, וזאת בהתאם לקצב ההתקדמות האישי. בשל כך, טיפול זה הוא טיפול ממומלץ על ידי הקהילה המדעית בעקבות היכולת של מטופלים לקבל כלים פרקטיים להתמודדות כמו גם חוסר תלות בקבלת טיפול חוזר, בשל שינוי בתהליך החשיבה וההתנהגות.

באילו מצבים טיפול זה יכול לסייע?

במידה ואתם או ילדכם מתמודדים עם דיכאון, חרדות מכל סוג, מתח נפשי או פוביה, טיפול זה יכול בהחלט להתאים לכם. בנוסף, טיפול CBT מתאים לטובת טיפול בהפרעות דחק, הפרעות אכילה, הפרעות קשב וריכוז ועוד. בנוסף, חלק מהמטופלים פונים לקבלת הטיפול מתוך הבנה כי הם צריכים לבצע שינוי באופן החשיבה וההתנהגות, לטובת יצירה של אורח חיים בריא ומאוזן. אם עד לפני מספר שנים פנייה לטיפול מסוג זה הייתה בגדר טאבו ואפילו סוד, כיום ניתן לראות כיצד יותר ויותר מבוגרים כמו גם צעירים פונים לקבלת הטיפול הזה. זה הזמן להסביר כי בשונה מטיפול פסיכולוגי, טיפול זה מתמקד במספר פגישות קצר יחסית ואינו משלב טיפול תרופתי.

 

 

בשביל למקסם את התוצאות של הטיפול הזה, חשוב מאוד לפנות למטפל מקצועי אשר עבר הסמכה בתחום ויכול לסייע לכם באופן פרטני לטובת התמודדות עם בעיות רגשיות או מצבים שבהם נדמה לכם כי אתם לא מצליחים לקדם את עצמכם, בעקבות דפוסי חשיבה מעכבים שמגיעים לידי ביטוי גם בהתנהגות. אם אתם חשים בחוסר יציבות, חוסר ביטחון, קשיי הסתגלות, טיפול CBT  מהווה הזדמנות מצוינת לשינוי המצב הרגשי, ובהתאם לכך גם יצירה של איכות חיים משופרת.

כיצד מתבצע הטיפול?

תהליך סטנדרטי של טיפול זה מתחיל קודם כל במפגש ראשוני עם מטפל שבוחן את מצבכם הרגשי הנוכחי ולומד מכם מהם הקשיים עמם אתם מתמודדים, מתוך מטרה לבנות תוכנית טיפול בהתאמה אישית. שימו לב כי הטיפול הזה חייב להתבצע באמצעות מטפל שקיבל הכשרה על ידי האגודה הישראלית לטיפול התנהגותי, מתוך מטרה להבטיח כי מהלך הטיפול יתבצע באופן תקין ובהתאם לשיטת הטיפול. חלק מהותי בתהליך של טיפול CBT מתייחס גם לשיעורי בית המורכבים מחשיפה למקור שיוצר את החרדה, לחץ או טראומה, כחלק מהבנה כי ההתמודדות הזו תאפשר להגשים את המטרות ואף ליצור מענה אפקטיבי שיוביל לשינוי של דפוסי החשיבה כמו גם ההתנהגות.

לסיכום

טיפול CBT הינו טיפול רגשי מתקדם שנמצא בשורה של מחקרים כבעל אחוזי הצלחה גבוהים מאוד בטיפול בבעיות נפשיות לצד מצוקה רגשית. באמצעות הסקירה אותה הצגנו לכם כאן, גם אתם תוכלו לסייע לעצמכם לצאת ממעגל הקסמים שמונע מכם להצליח ולהגשים את המטרות שלכם, וזאת על ידי פנייה למטפל מקצועי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.